Wiceszef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podał się do dymisji

psav zdjęcie główneRzecznik nie podał powodów decyzji Varjoranty, zaznaczając, że agencja „nie może komentować spraw personalnych, które są poufne”. Poinformował, że dotychczasowego wiceszefa MAEA zastąpił główny inspektor tej organizacji w Iranie Włoch Massimo Aparo.
Jak zauważa w sobotę AP, do dymisji Varojanty doszło kilka dni po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa wyjścia jego kraju z porozumienia nuklearnego z Iranem. Amerykański przywódca oświadczył we wtorek, że układ ten „był w swej istocie nieudany”. Jego zdaniem porozumienie, które miało chronić USA i ich sojuszników, „pozwoliło Iranowi na dalsze wzbogacanie uranu”.
Przedstawiciele MAEA wielokrotnie zapewniali, że władze w Teheranie wypełniają zobowiązania z porozumienia nuklearnego. W środę szef tej organizacji Yukiya Amano stwierdził, że „Iran podlega najsilniejszemu na świecie systemowi weryfikacji jądrowej”, a „MAEA może potwierdzić”, że państwo to „realizuje zobowiązania nuklearne”.
Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Teheranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.>>> Czytaj też: Trump po cichu zabił program klimatyczny NASA

Komentarze są wyłączone.