Unijna produkcja energii z…

Unijna produkcja energii z OZE po raz pierwszy większa niż z węgla
Ubiegły rok w unijnej energetyce przejdzie do historii. W 2017 roku po raz pierwszy łączna produkcja energii z wiatru, słońca i biomasy była większa niż produkcja prądu w blokach energetycznych opalanych węglem kamiennym i brunatnym. (…) W 2017 r. farmy wiatrowe, słoneczne i źródła biomasowe odpowiadały łącznie za nieco ponad 1/5 produkcji prądu w Europie, a gdy doliczymy do tego hydroelektrownie, udział OZE w miksie energetycznym po raz pierwszy w historii nieznacznie przekroczył 30%. Byłoby lepiej, gdyby nie to, że elektrownie wodne zmniejszyły w ub.r. produkcję o 16% (54 TWh) do najniższego poziomu w tym stuleciu. Spadek wynikał z niskiego stanu rzek. (…) Niekwestionowanym liderem w produkcji energii z wiatru, słońca i biomasy jest Dania, która w ten sposób uzyskuje niemal 3/4 energii. Drugie w tym rankingu są Niemcy (30%), a trzecia Portugalia (29%). Polska z ok. 15% udziałem zajmuje 16 pozycję, tuż za Holandią i przed Węgrami. Mamy natomiast pierwsze miejsce w Unii w udziale produkcji prądu z węgla kamiennego i brunatnego. Drugi kraj – Czechy z 49% udziałem w miksie – wyprzedzamy o 28 pkt procentowych.
Jest i Polska na czele, nie trzeba nawet odwracać tabeli! (…) Dzięki dużej wietrzności na przestrzeni 2017 r. padł rekord dostaw mocy z wiatraków w Polsce. Razem z rosnącym udziałem źródeł gazowych w miksie sprawiło to, że udział węgla w polskiej energetyce był najniższy od 100 lat. Jednocześnie, jak podaliśmy za portalem Ziemianarozdrozu.pl, wydobycie węgla w Polsce spadło do poziomu z 1950 roku.
Było, jest i nie wejdzie:https://www.wykop.pl/link/4185015/unijna-produkcja-energii-z-oze-po-raz-pierwszy-wieksza-niz-z-wegla/
#neuropa #polska #europa #energetyka #oze

Komentarze są wyłączone.