Przedstawicielka Departamentu Stanu USA: Nord Stream 2 to broń polityczna

psav zdjęcie główneJej wypowiedź ambasady USA zamieszczają we wtorek na Twitterze.
„Nord Stream 2 nie jest tylko przedsięwzięciem komercyjnym; jest kolejnym przykładem wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako broni politycznej. Zgadzamy się z wieloma z naszych europejskich partnerów, że Nord Stream 2 zredukowałby możliwości dywersyfikacji źródeł energii” – podkreśliła Oudkirk na konferencji „Gospodarka a geopolityka. Nord Stream 2, Ukraina i bezpieczeństwo energetyczne Europy” w think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies.
Wyraziła też przekonanie, że celem Rosji w przypadku Nord Stream 2 jest położenie kresu roli Ukrainy jako kraju tranzytowego dla rosyjskiego eksportu gazu do Europy. Podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne jest istotne dla silnej i wolnej Europy.
Wskazała, że USA bezpośrednio pomagają Ukrainie w realizacji jej celów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. „Nasze programy pomagają w zwiększeniu sprawności energetycznej i krajowego wydobycia gazu, zmniejszając jej (Ukrainy) zależność od rosyjskiego paliwa” – podkreśliła Oudkirk.>>> Czytaj też: Trump uderzy w Chiny ogromnymi cłami. To kara za kradzież amerykańskiego know-how

Komentarze są wyłączone.