Prezydent Niemiec uspokaja Ukrainę: Nord Stream 2 nie jest zagrożeniem

psav zdjęcie główne”Zaniepokojenie Ukrainy, która obawia się, że przestanie być w przyszłości państwem tranzytowym, jest bezpodstawne” – powiedział Steinmeier na wspólnej konferencji prasowej z Poroszenką.
Jak podkreślił, sprawa tranzytu gazu przez Ukrainę jest cały czas omawiana na szczeblu międzynarodowym. „Rozmowy na ten temat trwają nie tylko między Niemcami i Ukrainą, lecz także z Unią Europejską i mam nadzieję, że te rozmowy przyniosą wyniki już w najbliższym czasie” – zaznaczył niemiecki prezydent.
Poroszenko powtórzył, że według Kijowa Nord Stream 2, przez który Rosja chce transportować gaz po dnie Bałtyku i z ominięciem Ukrainy, nie jest projektem gospodarczym, a wyłącznie politycznym. „Jego zadaniem jest rozbicie jedności Unii Europejskiej, szkodzenie Ukrainie i znaczne obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego regionu” – oświadczył.
Wśród tematów rozmów Steinmeiera z Poroszenką była sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Prezydenci mówili m.in. o aktywizacji działań państw formatu normandzkiego, w ramach którego o konflikcie tym rozmawiają przedstawiciele Niemiec, Francji, Ukrainy oraz Rosji.
Prezydent Niemiec poparł ideę rozmieszczenia w Donbasie misji pokojowej ONZ, jednak przyznał, że dyskusje w tej sprawie nie doprowadziły dotąd do konsensusu. „Rozmawialiśmy na ten temat z różnymi partnerami, jednak nie zbliżyliśmy się do porozumienia. Mogę jedynie wyrazić nadzieję, że ta droga pozwoli na postępy (w sprawie uregulowania konfliktu – PAP)” – zauważył Steinmeier. >>> Czytaj też: Trump i Mun mają rozbieżne cele ws. Korei Północnej?

Komentarze są wyłączone.