Porozumienie energetyczne między Polską a Litwą podpisane. „Impuls do dalszej współpracy”

psav zdjęcie głównePremierzy Polski Litwy Mateusz Morawiecki Saulius Skvernelis wzięli w piątek udział w Wilnie w ceremonii podpisania memorandum o porozumieniu między polskim ministerstwem energii i jego litewskim odpowiednikiem oraz w ceremonii podpisania memorandum o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.
Na konferencji prasowej litewski premier podkreślił, że „nie można pominąć milczeniem wspaniałej współpracy (Polski i Litwy) w dziedzinie energetyki”.
„Jesteśmy wdzięczni za wsparcie na rzecz synchronizacji sieci energetycznych państw bałtyckich z kontynentalnymi sieciami europejskimi przez Polskę” – mówił. „Jesteśmy bardzo wdzięczni za stanowisko Polski odnośnie niekupowania energii elektrycznej z niebezpiecznej elektrowni jądrowej w Ostrowcu” – dodał Skvernelis.
Wyraził też nadzieję, że w najbliższej przyszłości rozpocznie się budowa gazociągu Polska-Litwa. „Podpisane dziś porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu morskiego powinno dać kolejny impuls do współpracy naszych państw” – ocenił.
Szef litewskiego rządu podkreślił, że cieszy również „aktywna bilateralna współpraca w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa”.
„Jesteśmy wdzięczni Polsce za znaczący wkład w zapewnienie bezpieczeństwa w regionie. Mamy wiele wspólnych interesów. Sytuacja w regionie zobowiązuje nas do wspólnego planowania obrony regionalnej, zwłaszcza, jeśli chodzi o misję Baltic Air Policing” – podkreślił. >>> Czytaj też: Przy głosowaniu ws. art. 7 Litwa zachowa się tak, jak spodziewa się tego Polska

Komentarze są wyłączone.