KE, Polska i kraje bałtyckie podpiszą porozumienie energetyczne do czerwca 2018 roku

psav zdjęcie główneW czwartek w Brukseli doszło do spotkania przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim i przywódcami państw bałtyckich: prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, premierem Łotwy Marisem Kuczinskisem oraz premierem Estonii Jurim Ratasem.
We wspólnym oświadczeniu szef KE, premierzy i prezydent Litwy ustalili, że spotkają się ponownie latem w celu zawarcia porozumienia politycznego „w sprawie optymalnego sposobu synchronizacji sieci krajów bałtyckich z europejską siecią kontynentalną”. Umowa ma być zawarta do czerwca.
Synchronizacja sieci elektroenergetycznych z UE pozwoliłaby krajom bałtyckim ograniczyć uzależnienie od dostaw prądu z Rosji.
Podczas czwartkowego spotkania w siedzibie KE przywódcy podkreślili znaczenie procesu synchronizacji „jako elementu kluczowego dla fizycznej integracji państw bałtyckich z europejskim kontynentalnym systemem energetycznym, który stanowi ogromny wkład w jedność i bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej”.
Uznali również, że jest to „jeden z najbardziej symbolicznych projektów unii energetycznej oraz konkretny wyraz solidarności w ramach bezpieczeństwa energetycznego”. Projekt ma być wsparty ze środków unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę”.
Szefowie państw i rządów „z zadowoleniem przyjęli znaczne postępy w pracach przygotowawczych prowadzonych przez ministrów ds. energetyki poszczególnych krajów we współpracy z wiceprzewodniczącym ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem i komisarzem ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguelem Ariasem Canete” – głosi komunikat ze spotkania.>>> Czytaj też: Co dalej z atomem nad Wisłą? Będzie droższy, bo większy i polski

Komentarze są wyłączone.