Gazprom idzie do sądu, by zerwać kontrakty gazowe z Ukrainą

psav zdjęcie główne”Gazprom jest zmuszony natychmiast rozpocząć, przed trybunałem w Sztokholmie, procedurę zerwania kontraktów na dostawy i przesył z ukraińskim Naftohazem” – oznajmił szef Gazpromu Aleksiej Miller w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze.
Chodzi o obowiązujące do 2019 roku kontrakty regulujące dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę i tranzyt błękitnego paliwa przez terytorium tego kraju do państw europejskich.
W środę Naftohaz poinformował, że w innym sporze przed arbitrażem w Sztokholmie – o tranzyt gazu – trybunał przyznał Ukraińcom 4,63 mld USD za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu. Ukraińska spółka ogłosiła też, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie, stwierdzające, że Naftohaz ma spłacić zadłużenie wobec Gazpromu, to ostatecznie od Rosjan należy się jej 2,56 mld dolarów.
„Sędziowie motywowali swą decyzję silnym pogorszeniem sytuacji ukraińskiej gospodarki. Sprzeciwiamy się temu, aby problemy gospodarcze Ukrainy były rozwiązywane naszym kosztem” – podkreślił Miller.
„Przedłużenie kontraktów nie jest więc dla Gazpromu opłacalne od strony finansowej” – dodał.
Naftohaz poinformował, że nie otrzymał „żadnego dokumentu od Gazpromu”, odmawiając komentarza.
W czwartek wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew oświadczył, że rosyjski koncern od 1 marca nie dostarcza gazu Ukrainie z powodu braku dodatkowego porozumienia.
Ukraina, gdzie tak jak w innych częściach Europy, panują minusowe temperatury, postanowiła zamknąć szkoły i zwróciła się do firm, by ograniczyły działalność.
Część rosyjskiego gazu przeznaczonego dla krajów europejskich jest przesyłana tranzytem przez Ukrainę, a podczas poprzednich konfliktów gazowych dostawy do niektórych państw UE były utrudnione. Bruksela zapewniła jednak, że obecnie nie ma zakłóceń w tranzycie.
W piątek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że podpisało kontrakt na pilne dostawy gazu z Naftohazem, po tym jak Gazprom odmówił rozpoczęcia dostaw na Ukrainę.>>> Czytaj też: Gazprom zakręcił kurek. Ukraina wprowadza ograniczenia spożycia gazu

Komentarze są wyłączone.