Dzisiaj zaczniemy od grinpisu…

Dzisiaj zaczniemy od grinpisu i przejdziemy sobie spokojnie do Fukushimy. Miłego czytania. 🙂
1. Sąd w mieście Thionville we Francji skazał na kary więzienia aktywistów „Greenpeace” za nielegalne wtargnięcie na teren elektrowni jądrowej Cattenom. Aktywiści otrzymali sześć wyroków pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć miesięcy. Francuskie prawo przewiduje w takich przypadkach karę pozbawienia wolności do lat pięciu oraz grzywny w wysokości 75 tysięcy euro. Prawnik reprezentujący EDF zażądał zapłaty 700 tysięcy euro.Prokurator przypomniał aktywistom, że poważnie ryzykowali życiem, ponieważ strażnicy ochraniający elektrownie jądrową mieli pełne prawo do otwarcia ognia z broni palnej w celu unieszkodliwienia zagrożenia.
2. Na konferencji „Civil Nuclear Showcase”, która miała miejsce w Londynie dyrektor generalny World Nuclear Association powiedziała, że Wielka Brytania powinna w miksie energetycznym posiadać 50% udział energetyki jądrowej, na chwilę obecną 20% energii elektrycznej wytwarzanej w UK pochodzi z energetyki jądrowej.
EDF Energy oraz China General Nuclear planują budowę dwóch EPRów w Hinkley Point na Somerset. Horizon Nuclear Power planuję budowę ABWRów w miejscach Wylfa Newydd oraz Oldbury- on – Severn. NuGeneration natomiast planuję budowę elektrowni jądrowej o całkowitej mocy 3,8 GWe w Moorside.
Do końca tego roku na całym świecie zostaną oddane do użytku reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 15,7 GWe, a na całym świecie obecnie buduje się 57 (61 610 MWe) reaktorów z czego 20 w samych Chinach.
3. Jeden z japońskich operatorów jądrowych Kansai Electric Power złożył w rządzie japońskim wniosek o zgodę na likwidację dwóch bloków jądrowych w elektrowni Ohi, będą to bloki 1 oraz 2, oba to reaktory PWR o mocy 1175 MWe.
4. Ukraina staje się znaczącym partnerem dla konsorcjum Holtec International, między firmą, a ukraińskim Energoatomem zostało podpisane porozumienie o budowie na terenie Ukrainy małych reaktorów modułowych SMR – 160. Ponadto Ukraina ma być hubem konstrukcyjnym dla tych reaktorów.
Prezes Energoatomu powiedział, że zmierzają do tego aby dwa reaktory WWER – 440 w Rówieńskiej elektrowni jądrowej zastąpić dwoma SMR – 160.
5. Ostatnie kasety paliwowe zostały usunięte z reaktora drugiego Ignalińskiej elektrowni jądrowej. W roku 2009 zakończono eksploatację tego reaktora natomiast samo paliwo pozostawało w nim do tego czasu, ponieważ oczekiwano na wybudowanie nowego składowiska paliwa jądrowego – Interim Spent Fuel Storage Facility (ISFSF).
W sumie usunięto z reaktora 1134 kasety paliwowe i to na 15 miesięcy przed planowanym zakończeniem operacji.
6. Rosatom zamierza zacząć budowę reaktora BN – 1200 w latach 2020 – 2029. Stwierdzenie takie padło na rozmowie szefa Rosatomu z prezydentem Rosji Władymirem Putinem. W przyszłości konstrukcja ta ma być również elementem eksportowym, który będzie stanowił podstawę nowoczesnej energetyki jądrowej w połączeniu z blokiem jądrowym pracującym na neutronach termicznych.
7. Kolejny (342) raport TEPCO na temat przechowywania materiałów promieniotwórczych oraz radioaktywnej wody w elektrowni jądrowej Fukushima. Kliknij tutaj
#ejdlakazdego

Komentarze są wyłączone.