Będzie większe wsparcie dla elektrowni wodnych. Ustawa o OZE do zmiany

psav zdjęcie główneGróbarczyk ocenił, że przyjęty na początku marca przez rząd projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) otwiera możliwość inwestowania w elektrownie wodne. „Ta ustawa będzie jeszcze modyfikowana, bo jesteśmy po wstępnych rozmowach z Ministerstwem Energii” – poinformował.
Minister wyjaśnił, że zmiana miałaby polegać na zwiększeniu przychodów ze świadectw pochodzenia energii z OZE, czyli tzw. zielonych certyfikatów dla inwestujących w energetykę wodną. „To ma być główna zachęta dla przedsiębiorstw energetycznych, które będą chciały inwestować w budowę stopni wodnych” – ocenił Gróbarczyk.
Szef MGMiŻŚ dodał, że inwestycjom w elektrownie wodne ma również pomóc fundusz rozwoju dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym. Na początku stycznia br. ministerstwo przygotowało założenia funkcjonowania takiego funduszu. W marcu Gróbarczyk w wywiadzie dla PAP tłumaczył, że fundusz ma działać w oparciu o ustawę, która ma zostać przygotowana do końca pierwszego półrocza br. Ministerstwo chce, by nowa instytucja wspierała inwestycje związane z przywracaniem żeglowności rzekom m.in. przez emisję długoterminowych obligacji inwestycyjnych zabezpieczonych przez państwo. >>> Czytaj też: Erdogan i Putin zainaugurowali budowę elektrowni atomowej w Turcji

Komentarze są wyłączone.